Як дорого обходиться дешевий септик?
Часто продавці енергонезалежних септиків вводять в оману майбутніх покупців. Щоб залучити клієнта, його орієнтують на ціну самої пластикової бочки. Але одного пластикового септика недостатньо, щоб зробити повноцінне очисна споруда для заміського будинку. Потрібно застосувати ще ряд технічних рішень і виконати значний обсяг земляних робіт.
Справа в тому, що в самому септику здійснюється не повноцінна очищення стоків, а лише перший її етап. Тут стоки піддаються тільки первинного відстоювання, осідають великі фракції. Вода піддається впливу тільки анаеробних бактерій (яким кисень для життя не потрібен) і освітлюється лише на 50-60%.
Далі для правильного процесу очищення стоків потрібно взаємодіяти з киснем, для чого при сумлінному підході потрібно монтувати поля фільтрації. Як правило, це кілька паралельних дренажних труб з отворами. Ці труби укладаються у вигляді гребінки між шарами піску, щебеню та геотканини. Зверху бажано покласти шар утеплювача, щоб зберегти працездатність системи в зимовий період. Обов'язково потрібно вивести вентиляційні грибки, щоб кисень міг надходити в труби.
При цьому потрібно здійснити значні земляні роботи, оскільки площа таких полів фільтрації виходить чималенька. При цьому потрібно виходити з нормативу: для піщаних грунтів 1 метр дренажної труби може розсіювати до 30 літрів води, в супіщаних – до 15 літрів. Для глини та суглинку подібних нормативів немає, оскільки в таких грунтах даний метод утилізації очищеної води не застосовується.
Безглуздо також влаштовувати поля фільтрації у разі близько розташованих ґрунтових вод. В цьому випадку мало того, що неочищені стоки будуть вимиватися в грунт, так ще й вода буде заливати септик. Що взагалі позбавляє всякого сенсу встановлення такого типу очисного споруди.
А скільки щебеню і піску потрібно закопати в землю! І це за умови, що поля фільтрації поступово замулюються і їх треба міняти через 8-10 років. А це значить знову викликати копачів, розорювати красивий газончик, вивозити весь грунт, оскільки промити його буде неможливо. Про це, зрозуміло, продавці септиків замовчують.
Крім того, септик потрібно обов'язково якорить, щоб його не видавив з грунту високими ґрунтовими водами. Це теж додає значних матеріальних витрат – потрібно заливати бетонну плиту-основу, прив'язувати до неї септик, обсипати його піско-цементною сумішшю для створення міцного саркофага. Якщо цього не зробити, то можливі деформації корпусу аж до видавлювання усієї конструкції з грунту.
Ось далеко не весь перелік додаткових витрат, які додаються до невеликого ціннику на пластикову бочку. І коли всі порахуєш, підсумкова ціна на енергонезалежне споруда з грунтової фільтрацією виявляється зіставною з ціною сучасної аераційної установкою. Ось тоді і з'являються усічені «інженерні рішення» типу колодязь без дна для розсмоктування в грунті неочищеного стоку, щоб заощадити гроші і місце на ділянці.
Тому в більшості випадків більш розумно монтувати станцію біологічного очищення. Вона і очищає значно краще, і земляних робіт при монтажі на порядок менше, і займає менше місця на ділянці, і може працювати в будь-яких грунтах, навіть слабо-фільтруючих і з високим рівнем грунтових вод.