Як правило, при плануванні каналізації намагаються зробити самопливні системи. Тобто, в таких системах стоки рухаються по трубах під дією природних сил тяжіння. Щоб така система могла нормально функціонувати, необхідно укладати труби під ухилом, при цьому, нижня точка повинна бути на вході в септик або в магістральну трубу каналізації. Яким повинен бути мінімальний ухил каналізації, щоб система працювала безперебійно?
Зміст статті:
1. Які параметри впливають на вибір мінімального ухилу?
1.1. Норми і стандарти
2. Розрахунок ухилу
3. Ухили зовнішньої і зовнішньої систем
3.1. Внутрішні мережі
3.2. Зовнішні мережі
3.3. Зливова каналізація
На початковому етапі проектування важливо вирішити, чи будуть стоки пересуватися по трубах самопливом або буде побудована напірна система, в якій стоки перекачуються насосом. У більшості випадків, вибирають перший варіант, так як більш простий і відведення стоків не залежить від наявності або відсутності електрики.
При проектуванні самопливних систем важливо правильно розрахувати ухил, під яким будуть прокладені труби. Так, якщо похил буде занадто маленьким, то стоки будуть застоюватися в трубах, створюючи загрозу засмічення. При надмірному ухилі, вода буде йти занадто швидко, не змиваючи тверді відходи, а це призведе до швидкого утворення засмічень.
Основний показник, що впливає на вибір ухилу труб, є швидкість руху стічної води. Помилково вважати, що, чим ухил труби більше, тим ефективніше буде працювати система. При надмірному ухилі труби, знижується здатність системи до самоочищення, так як нерозчинені включення не будуть встигати змиватися потоком води.
Вони будуть осідати в трубах, утворюючи засмічення. Крім того, при великому ухилі труб підвищується гучність роботи каналізації. При високій швидкості потоку, який забезпечується надмірним нахилом труби, підвищується ступінь стирання внутрішніх стінок труб. В результаті чого, трубопровід швидше прийде в непридатність.
Занадто низька швидкість потоку в трубах настільки ж неприпустима, тому і недостатній ухил трубопроводу настільки ж недоцільний, так і надлишковий. Через що повільно рухається рідини тверді опади встигнуть осісти, тому в трубах швидко утворюються засмічення. Таким чином, рівень нахилу труб каналізації підбирається так, щоб рідина в ній рухалася зі швидкістю від 0,7 до 1 метра в секунду.
Рада! Потрібно пам'ятати, що рівень нахилу каналізації виражається не в градусах. Справа в тому, що протяжність трубопроводу значна, і похибка могла б бути дуже великий. Тому прийнято виражати цю величину в сантиметрах на погонний метр.
Такий важливий параметр, як ухил каналізаційних труб, відображений у будівельних нормах. Так, при спорудженні каналізаційної системи приватного будинку, слід дотримуватися наступних правил:
Рада! Іноді величину ухилу виражають не в сантиметрах на метр, а у вигляді дробового числа. У цьому випадку, ухил труби, що має діаметр 100 мм, повинен бути 0,02, а труби з діаметром 50 мм – 0,03.
Обов'язковим етапом проектування трубопроводу є виконання розрахунків. Для їх проведення використовуються формули:
Рада! При проектуванні стандартних систем побутової каналізації, частіше використовують готові значення ухилів, які наведені в нормативних документах.
Розрахункова формула наступна:
V√H/D ≥ K.
У цій формулі K – це коефіцієнт, який залежить від матеріалу виготовлення труб. Так, якщо це полімерні або скляні труби, то коефіцієнт становить 0,5. Для металевих трубопроводів даний показник дорівнює 0,6.
Символом V позначена швидкість, з якою середовище переміщається в трубах, її значення повинно становити 0,7-1,0 м/с. Символом H позначається висота потоку, тобто, відстань від верхньої кромки до дна труби.
Символ D – це діаметр труби. Ну а співвідношення H/D характеризує наповнення трубопроводу. Мінімально допустиме значення наповнення трубопроводу – 0,3, а максимальне 0,6. При перевищенні максимального значення наповнення буде порушена вентиляція системи.
Розглянемо особливості проектування внутрішніх та зовнішніх систем каналізації.
Як правило, для внутрішньої розводки застосовують труби з перетином 50 мм, і тільки для відведення від унітазу застосовується труба з перетином 110 мм. Ось рекомендації по проектуванню та монтажу внутрішніх мереж:
При спорудженні системи каналізації в приватному будинку, необхідно проектувати не тільки внутрішні мережі, але і зовнішні. Протяжність цих мереж – від місця виведення каналізації з будинку до септика. Ось рекомендації по проектуванню таких мереж:
При будівництві будинку і облаштування ділянки обов'язково будують систему для збору дощової води з дахів і інших, не всмоктують воду поверхонь. При спорудженні цієї системи мінімальний ухил зливової каналізації настільки ж важливий.
Щоб вірно розрахувати значення ухилу, необхідно взяти до уваги тип водовідведення, діаметр перерізу водоводів і матеріал, з яких вони виготовлені. У тому випадку, якщо для споруди зливової каналізації використовуються труби діаметром 200 мм, то організовується ухил 0,005 - 0,007.
При застосуванні труб меншого діаметру (150 мм), цей показник повинен бути в межах 0,007-0,008. При використанні інших діаметрів труб, значення мінімального ухилу можна знайти в професійних таблицях, розміщених у нормативних документах.
Для зливових каналізацій використовуються не тільки труби, нерідко застосовуються і водоводи відкритого типу. У цьому випадку, мінімальний ухил становить:
При виборі ухилу зливової каналізації враховується діаметр відвідних каналів, а також ступінь шорсткості покриття. Чим більше шорсткість, тим більший буде потрібно ухил. При спорудженні лівневок допускається використовувати різні варіанти ухилу:
Як правило, при самостійному будівництві зливових каналізацій рекомендується використовувати перший варіант організації ухилу. Другий і третій варіант застосовний, якщо при монтажі використовуються готові, виготовлені в заводських умовах водовідвідні канали.
Отже, при будівництві систем водовідведення важливо витримувати оптимальний ухил розташування каналів. І занадто великий, і недостатній нахил призведе до того, що система буде працювати недостатньо ефективно. Знайти значення мінімального та оптимального ухилу труб можна в нормативних документах.