Фанова або вентиляційна труба каналізації – це необхідний атрибут будь-якої системи відведення стічних вод. Установка такої труби одночасно вирішує дві задачі. По-перше, через вентиляцію здійснюється відведення газів з мережі трубопроводу. По-друге, вентиляція потрібна для підтримки постійного тиску в системі труб, оскільки в момент спуску великого об'єму води в каналізації виникає розрідження повітря.
Зміст статті:
1. Необхідність застосування фанових труб
2. Установка і ремонт фанових вентиляційних труб
2.1. Основні правила установки фанових труб
2.2. Про виведення вентиляції на дах
2.3. Потрібно встановлювати додаткові витяжні пристрої?
3. Встановлення зворотного клапана
Фанової прийнято назвати трубу, яка з'єднує стояк каналізації з атмосферою. Наявність такої труби запобігає виникненню розрідження в системі, що, в свою чергу, не дозволяє порушити роботу водяних затворів.
При відсутності фанової труби, в момент спуску великої кількості води, у всіх розташованих вище приладах може зірвати гідрозатвори. А через порожні сифони в приміщення почне надходити неприємний запах каналізації.
Згідно будівельним нормативам, при спорудженні каналізаційних систем в одноповерхових будинках, допускається виключення з схеми фанової труби. Такий допуск заснований на тій підставі, що в маленьких будинках не може утворитися одночасно великий обсяг стічних вод.
Однак такий елемент, як фанова труба для каналізації, не буде зайвим і в малоповерхової будівлі. Установка даної труби є необхідністю в тому випадку, якщо при одночасно зливі великого обсягу води повністю перекривається переріз труби стояка.
У більшості випадків, діаметр отвору в зливному бачку складає 70 мм, а відведення від унітазу виконується з використанням труби, що має діаметр 110 мм. Відвід від ванни збирають з труб перерізом до 50 мм. Таким чином, при використанні тільки одного предмета сантехніки виникнути повне заповнення стояка не може.
Інші сантехнічні прилади обладнуються відводами з труб невеликого діаметру. Тому їх застосування не робить істотного впливу на загальний обсяг одночасного зливу. Тому в одноповерхових будинках встановлення фанової труби проводиться за бажанням.
Рада! Як правило, найбільша кількість стоків утворюється, коли злив води здійснюється одночасно з унітазу і ванни.
Інша справа – будинок від двох поверхів і вище. Зрозуміло, мова йде в тих випадках, коли санвузли розташовані на кожному з поверхів. У разі одномоментного зливу води з двох унітазів, переріз стояка буде повністю перекрито, тому в таких будинках встановлення фанових труб є обов'язковою.
Таким чином, в обов'язковому порядку потрібно включати в систему фанову трубу, якщо:
Фанова труба може бути виконана, як із пластику, так і з чавуну, але є умови, які потрібно дотримуватися у будь-якому випадку:
При монтажі фанової труби потрібно точно дотримуватися рекомендацій, закріплених в СНиП.
Рада! У приватному будівництві, найчастіше, для спорудження стояків і, відповідно фанових труб використовують пластикову трубу з перерізом 110 мм.
Рада! Іноді постійна присутність неприємного запаху каналізації в приміщеннях обумовлено тим, що під прилади сантехніки встановлені сифони недостатнього обсягу. Якщо не користуватися приладами протягом декількох днів, то водяна пробка просто висохне і неприємно пахнуть гази проникнуть в кімнати. Установка фанової труби допоможе вирішити і цю проблему. Повітря в будинку буде залишатися свіжим, навіть, якщо сантехніка буде простоювати без використання.
Ось основні принципи правильного встановлення фанової труби:
При спорудженні вентиляції каналізації категорично забороняється:
Деякі домовласники, прагнучи поліпшити роботу вентиляції, каналізації, намагаються встановити на трубі додаткові витяжні пристрої. Такі, як дефлектори, флюгарки та ін. насправді, такі пристрої не тільки не дають потрібного ефекту, але і можуть сприяти тому, що в системі буде накопичуватися конденсат. А в холодну пору року волога може замерзнути і перекрити шляхи руху повітря і газів.
Зворотний клапан на каналізацію
На фановую трубу обязательно следует установить обратный клапан. Ставят это устройство сразу же после установки унитаза. Принцип работы клапана:
То есть установка клапана помогает избежать такой неприятной ситуации, когда стоки из наружного трубопровода (например, в результате засора) проникают в дом, заливая помещения грязной водой.
Отже, фанова труба – це елемент каналізаційної системи, який використовується для вентиляції трубопроводу та підтримання в системі нормального тиску. Установка фанової труби повинна бути здійснена у відповідності з вимогами будівельних норм.